Aštanga joga

Je tu 5000 rokov…..

Aštanga joga je tradičným štýlom jogy, ktorý pochádza z južnej Indie z mestečka Mysore Svojou dynamickosťou sa líši od klasickej hathajogy a patrí k fyzicky najnáročnejším. Je cestou, je životným štýlom. Na nič sa nehrá, nepretvaruje. Jasne pracuje nielen s telom, ale aj s dychom, pozornosťou, zmyslami, koncentráciou a uvolňovaním. Je systémom, ktorý keď pochopíme a precítime zistíme, ako terapeuticky pracuje s celým človekom.

Alenka

Prechádza sa postupne, plynule, intenzívnym opakovaním sérií rovnakých cvikov. Začína sa od Primary Series, teda úvodnej série ásan, ktorú praktikujeme 6x do týždňa. Úvodná séria obsahuje 41 cvikov, ktoré sa cvičia v rovnakom poradí. Celkom aštanga joga obsahuje šesť sérií. Jednotlivé ásany sú prepojené plynulým pohybom, vinyásou. Počas celej série dýchame dychom uddayi (údžájí), dýchanie cez zúženú hlasivkovú štrbinu a zapájame zámky bandhy.

Ásany

Aštanga joga synchronizuje dych s progresívnou sériou postojov (ásan) a tento proces vytvára intenzívne, vnútorné a bohaté teplo, čistiaci pot, ktorý detoxikuje naše svaly a vnútorné orgány. Výsledkom je zlepšenie krvného obehu, ľahké telo a pokojná myseľ. V našom tele je všetko prepojené – preto očista tela od toxínov má vplyv aj na stav psychiky – odstraňujú sa blokády psychické i duševné a zlepšuje sa celkové prúdenie energie.

Ashta – znamená osem
Anga – člen, končatina

Osem členov Ashtanga jogy alebo, ako sa máme chovať, myslieť, napredovať

Jama – varovanie – most medzi mnou a ostatnými, čoho sa vyvarovať, vytvoriť okolo seba príjemné prostredie, nielen pre ostatných, ale i pre seba
Nijama – doporučenie – vzťah k sebe samému
Ásana – telesné pozície – telesné cvičenie, ktoré zbavuje telo nečistôt, blokov, telesných prekážok,
Pránájáma – dychové cvičenia – dychom príjimame energiu, zbavujeme sa chorôb, telesných a duševných problémov, prečisťujeme krv, posilňujeme vôľu a posilňujeme imunitu,
Pratjahára – odpútanie pozornosti od zmyslových impulzov – zastavenie sa
Dhárana – koncentrácia – sústredenie sa na veci, ktoré robíme práve teraz, neriešenie minulosti, ani budúcnosti
Dhjána – meditácia – utíšenie víru myšlienok
Samádhi – osvietenie – oslobodenie ducha (puruši) od hmoty (prakrti)

Kontakt na email

Kľudne mi napíšte, ak máte akúkoľvek otázku